444 5 359

 Haberler

Fly Kargo Taşımacılık, Dağıtım ve Lojistik Hizmetleri

"Alışkanlıkları Değiştiriyoruz

" Kargo Dünyasından Haberler 


Estonyada Otonom Teslimat Robotu Piyasaya Sürüldü
Estonya'da Otonom Teslimat Robotu Piyasaya Sürüldü

DPD Estonya, robotik geliştiricisi Clevon'un otonom teslimat robotu Clevon 1'i Estonya'da piyasaya sürdü.

Clevon 1, müşterilere mal almak için yollarda ilerleyen bir teslimat robotudur. Küçük bir arabaya benzer ve orta büyüklükteki ev aletlerini ve elektronik cihazları alabilir. Sokaklarda yasaldır ve %100 elektriklidir, tek bir şarjla 100 km'ye kadar yol alır.

Proje DPD, Clevon ve elektronik perakendecisi Euronics tarafından gerçekleştirildi. Teslimat robotu, 23 Eylül 2022'ye kadar Viljandi'deki Euronics müşterileri için çalışacak; bu süre zarfında Euronics mağazasından satın alınan mallar, malları müşterinin kapısına kadar götürecek otonom bir robot tarafından Viljandi şehir sınırları içinde teslim edilebilecektir.

Viljandi şehri içindeki müşteriler, hafta içi 12:30 - 15:30 saatleri arasında teslimat robotu sipariş edebilir. Son gönderi müşteriye en geç 16:30'da ulaşacaktır. Otonom robot, hareket etmeye başladığında ve müşterinin adresine ulaştığında müşteriye SMS bildirimi gönderiyor. Müşterinin adresine ulaştıktan sonra 10 dakika bekler, bu süre sonunda müşteri aranır. Kimseye ulaşılamazsa, robot mağazaya geri döner ve paketin oradan alınması gerekir.

Hizmet, 140 x 65 x 85 cm'ye kadar dış paket boyutlarına ve 100 kg'a kadar ağırlığa sahip küçük ve orta ölçekli ev elektroniği ürünleri için kullanılabilir - örneğin, elektrikli süpürgeler, mikrodalga fırınlar ve benzerleri. Ancak, çamaşır makineleri veya buzdolapları gibi büyük ev aletleri için müşterilerin standart bir nakliye hizmeti sipariş etmesi gerekecektir. Bir teslimatın yaklaşık yarım saat süreceği tahmin ediliyor - paketin alınması 15 dakika ve müşteriye teslim edilmesi 15 dakika.

DPD Estonya'nın, teslimat robotlarını çevresel ayak izini azaltmak ve tüketicileri çevreye daha az yük olan paket taşımacılığı seçeneklerini seçmeye teşvik etmek için bir fırsat olarak gördüğü bildiriliyor. Şirket ayrıca elektrikli otonom araçların, ev teslimatlarını durdurmadan kentsel çevrenin gürültü ve kirlilik seviyesini sürdürülebilir bir şekilde azaltmayı mümkün kılmasını bekliyor.

DPD Estonya CEO'su Remo Kirss, "Paket taşımacılığının son kilometresi veya paketin müşteriye nasıl ulaştığı konusundaki karar genellikle müşteriye bağlıdır. Test süresi, tüketicilerin yeni yenilikçi çözümleri daha yakından tanımasını sağlarken, biz de hizmetin geliştirilmesi için gerekli geri bildirimleri toplayabiliriz.”

Clevon yönetim kurulu başkanı Arno Kütt, “Estonya, benzersiz yeni teknoloji çözümlerinin geliştirilmesi ve test edilmesi için ideal bir ülke ve şimdiye kadar teslimat robotlarımız günlük trafiğe çok iyi entegre oldu. Bugün Viljandi sokaklarında bir test dönemine başlıyoruz, ancak nihai hedef teknolojimizi tüm toplumun kullanımına sunmak ve tercih edilen bir dağıtım çözümü olarak kullanılmasını sağlamak.”

Euronics perakende satış müdürü Kaidi Kelt, “Sürekli artan satış hacimleri ışığında ilkbaharda açılan robot deposu, siparişleri hızlandırırken aynı zamanda önemli miktarda elektrik ve zamandan tasarruf etmeyi mümkün kıldı. toplama ve nakliye süreci birçok kez. Bugün merkez depomuzdaki ilk mil zaten robotlar tarafından kapsanırken, Viljandi pilot projesiyle, malların teslimatını hızlandırmak için son mil olarak adlandırılan, yani malların son müşteriye taşınmasını da otomatikleştiriyoruz. müşterilere."

Kaynak: ParcelAndPortalTechnology - 09.09.2022

Estonya'da Otonom Teslimat Robotu Piyasaya Sürüldü

Estonya'da Otonom Teslimat Robotu  
Piyasaya Sürüldü  

Dünyada bir ilk: Bu yolcu treni hidrojenle çalışıyor

Dünyada bir ilk:  
Bu yolcu treni hidrojenle çalışıyor 

Türkiye Lojistik Gelirini 20 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor

Türkiye Lojistik Gelirini  
20 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor  

Yeni Peugeot 308 Eylül Ayında Türkiye’de

Yeni Peugeot 308  
Eylül Ayında Türkiye’de