444 5 359

 Haberler

Fly Kargo Taşımacılık, Dağıtım ve Lojistik Hizmetleri

"Alışkanlıkları Değiştiriyoruz

" Kargo Dünyasından Haberler 


Logistech Fuarı 29 Eylülde İzmir'de Gerçekleşecek
Logistech Fuarı 29 Eylülde İzmir'de Gerçekleşecek

İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Logistech Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve sektördeki tüm paydaşları fuar izmir’de bir araya getirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından ilk kez düzenlenen Logistech Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, 29 Eylül-1 Ekim 2022 tarihlerinde fuarizmir’de gerçekleştirilecek. İzmir’in Akdeniz çanağında bir ticaret ve lojistik merkezi haline gelmesi, uluslararası bir liman kenti olması, bu sayede deniz ve kara yoluyla ticaret yapan sektörlerin geliştirilmesi ve istihdamın desteklenmesi gibi hedeflerle yola çıkılan Logistech, sektördeki tüm paydaşları buluşturacak. Sektör temsilcileri fuarı değerlendirerek, İzmir ve lojistik sektörüne büyük ivme kazandıracağını söyledi.

İzmir’i lojistik merkez üssü yapma hedefi

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “İzmir’i Lojistik Merkez Üssü yapma vizyonu doğrultusunda, Logistech-Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nı bu yıl ilk kez düzenliyoruz. Lojistik sektörünün küresel büyüklüğünün 2021 yılı sonunda 5,5 trilyon doları aştığı görülüyor. 2026 yılına kadar pazarda oluşacak büyümenin yaklaşık değerinin ise 16,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu hızlı gelişimiyle birlikte lojistik sektörü, konumuyla doğal bir lojistik coğrafyası olan İzmir açısından ayrı bir önem taşıyor. İZFAŞ olarak; Logistech Fuarı’nı düzenleyerek doğal bir lojistik coğrafyası olan İzmir’in, bu sektörden aldığı payı büyütmeyi, bir ticaret ve lojistik merkezi haline gelmesini, istihdamın desteklenmesini ve kent ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

İzmir’in Avrupa ve dünya pazarlarına yakınlığıyla tüm ulaşım sistemlerine sağladığı olanaklarla bir lojistik üs olmak için gerekli potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Canan Karosmanoğlu Alıcı, “İzmir’in lojistik potansiyele sahip olmasında, ülkemiz dış ticaretine yaptığı katkıya bakılması yeterli olacaktır. Türkiye İstatistik Kurumu 2022 yılı Temmuz ayı dış ticaret istatistiklerine göre; İzmir gümrüklerinden ve serbest bölgelerinden yapılan ihracat miktarının ülke ihracatına katkısı 20,59 milyar dolar ile yüzde 14,26 düzeyinde. İzmir’in gümrüklerinden aynı dönemde yapılan ithalat da 15,3 milyar dolar. Başka bir ifadeyle bu yılın ilk 7 ayında, 35 milyar doları aşan dış ticareti ile İzmir’in, önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin en önde gelen lojistik merkezlerinden birisi olacağı ortada” diye konuştu.

Lojistik Fuarının Doğru Adresi İzmir

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, varlığını körfezine ve limanına borçlu İzmir’in, liman-şehir olarak yüzyıllar boyunca yolların başlangıç ve hedef noktası olduğunu belirterek, “Üzerinden geçen ticaret yolları, şehri uzun zaman için Akdeniz’in en değerli limanı ve lojistik üssü yaptı. Denizci şehir kimliğinin yanı sıra İzmirimiz, Genç Cumhuriyet tarafından kazandırılan Kültürpark ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile Türk fuarcılığının başkenti olarak tasarlandı. İşte Marble Fuarı, Gelinlik Fuarı gibi uluslararası organizasyonlar, fuarcılıkta yakalanan başarının örnekleridir. Bu perspektiften baktığımız zaman İZFAŞ tarafından 29 Eylül-1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek LOGISTECH – Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nın, İzmir ve Ege Bölgesi’nin lojistik gücü ile fuarcılık kimliğini birleştiren mükemmel bir sentez olacağını düşünüyoruz” dedi.

Öztürk, “Doğal güzelliği, tarihi zenginliği, denizi, gastronomisi, ulaşım ve konaklama kolaylığı, Akdenizli yaşam şekli ile Lojistik Fuarı’nın yapılacağı en ideal mekan da İzmir’dir. Fuarın sonbahar aylarında yapılacak olması, özellikle yurtdışından gelecek konuklarımızın tatili ve işi birleştireceği, keyifli zaman geçireceği bir konsepti sağlayacaktır. Pandemide başlayan ve halen devam eden küresel tedarik zincirindeki kırılmalar, bir malı uluslararası pazarlara en kısa sürede ve düşük maliyetle ulaştırabildiğimiz ölçüde rekabetçi olabileceğimizi göstermiştir. Lojistiğin önemi, imalattan nihai tüketiciye kadar tüm kesimler tarafından çok iyi kavranmıştır. Ege Bölgesi’nin lojistik kabiliyeti, Fuara güç verecek; Fuarın yaratacağı sinerji bölgemizin lojistik performansını artıracaktır” diyerek denizcilik ve lojistik sektörü olarak, İzmir’e ve ülkemize yeni yollar açacağını düşündükleri Lojistik Fuarı’nın, çok kısa sürede küresel bir marka haline geleceğine inandıklarını söyledi.

Kaynak: Lojiport - 26.09.2022

Logistech Fuarı 29 Eylülde İzmir'de Gerçekleşecek

Logistech Fuarı  
29 Eylülde İzmir'de Gerçekleşecek  

Lojistikteki Yabancı Yatırımları ivme kazandı

Lojistikteki Yabancı  
Yatırımları ivme kazandı  

Ulaştırmada, Demiryolu  
Yatırımlarına Ağırlık Verilecek  

Navlun Fiyatları, Son Bir Yılda Yüzde 50’den Fazla Düştü

Navlun Fiyatları, Son Bir Yılda  
Yüzde 50’den Fazla Düştü