444 5 359

 Haberler

Fly Kargo Taşımacılık, Dağıtım ve Lojistik Hizmetleri

"Alışkanlıkları Değiştiriyoruz

" Kargo Dünyasından Haberler 


Estonyada Otonom Teslimat Robotu Piyasaya Sürüldü
Navlun Fiyatları, Son Bir Yılda Yüzde 50’den Fazla Düştü

Ana deniz ticaret yollarındaki navlun fiyatları, yüksek enflasyonun tüketici talebini düşürmesinin ve küresel tedarik zinciri sorunlarının hafiflemesinin ardından düşmeye devam ediyor.

Çin'den ABD'nin Batı Kıyıları'na konteyner maliyeti, Ocak 2022'ye göre yaklaşık 60 düşerek 4 bin dolar, Asya'dan Avrupa'ya gönderilen bir konteynerin maliyeti de yüzde 50’den fazla gerileyerek 8 bin dolar seviyesine indi.

Küresel ticaretin 12 önemli deniz yolu şeridindeki konteyner navlun oranlarını ölçen Freightos Baltık Küresel Konteyner Endeksi’nin değeri ise (40 inç HC konteyner maliyeti) bu yılın başında 9 bin 293 dolar seviyesindeyken, 9 Eylül itibarıyla 5 bin doların altına indi.

Navlun piyasasındaki taşımacılık ücretlerinin göstergesi olarak bilinen Baltık Kuru Yük Endeksi (Baltic Dry Index-BDI), geçen ekim ayı başında 5 bin 650 puan ile 2008'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından düşüş eğilimine geçti. Küresel ekonominin öncü göstergelerinden olan endeks, yıl başında 2 bin 200 puan seviyelerinde bulunurken, 9 Eylül itibarıyla bin 213 puan seviyesinde seyretti.

Asya'dan Avrupa'ya gönderilen bir konteynerin maliyeti ise yüzde 50’den fazla düşerek 8 bin doların altına indi.

Yine endekse göre, Çin'den ABD'nin Batı Kıyıları bölgesine konteyner maliyeti, Ocak 2022'ye göre yaklaşık 60 düşüşle 4 bin dolar seviyesine geriledi.

Küresel olarak tüm malların yüzde 90'ından fazlası gemi ile taşınıyor ve bu nedenle konteyner taşımacılığı dünya ticaretinin can damarı olarak görülüyor.

Öte yandan, Çin, şu anda sipariş edilen konteyner gemisi kapasitesinin yaklaşık yüzde 54'ünü kontrol ederken, Pekin'in sıfır Kovid-19 politikası nedeniyle Çin'deki aksama küresel tedarik zincirini olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar, yüksek enflasyonun yol açtığı potansiyel bir küresel resesyon zemininin navlun fiyatlarını aşağı çektiğini, tüketim ürünlerine Kovid-19 sonrası talep artışının yavaşlaması, perakendeciler ve üreticilerin de mallarını normalden daha erken tedarik etmesinin de bu düşüşe katkıda bulunduğunu belirtti.

Buna rağmen, tedarik zincirinde baskıların hafiflemesi, Walmart gibi büyük perakendecilerin ürünlerini daha erkenden tedarik etmeleri, talebin düşmesi ve küresel ekonomide olası resesyonun etkisiyle navlun oranlarının yılın geri kalanında düşmeye devam etmesini öngörülüyor.

Kaynak: AA - 11.09.2022

Navlun Fiyatları, Son Bir Yılda Yüzde 50’den Fazla Düştü

Navlun Fiyatları, Son Bir Yılda  
Yüzde 50’den Fazla Düştü  

Estonya'da Otonom Teslimat Robotu Piyasaya Sürüldü

Estonya'da Otonom Teslimat Robotu  
Piyasaya Sürüldü  

Dünyada bir ilk: Bu yolcu treni hidrojenle çalışıyor

Dünyada bir ilk:  
Bu yolcu treni hidrojenle çalışıyor 

Türkiye Lojistik Gelirini 20 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor

Türkiye Lojistik Gelirini  
20 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor