444 5 359

 Haberler

Fly Kargo Taşımacılık, Dağıtım ve Lojistik Hizmetleri

"

"Alışkanlıkları Değiştiriyoruz Kargo Dünyasından Haberler 


Türkiye Lojistik Güç

Türkiye, Kanal İstanbul ile, Küresel Lojistik Güç olmayı hedefliyor

Türk hükümeti, ülkeyi küresel bir lojistik güce dönüştürmek için tasarlanan 15 milyar dolarlık 'Kanal İstanbul' projesinin temellerini attı.

26 Haziran'da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, önerilen 28 km uzunluğundaki su yolunun üzerinde olacak 1,6 km'lik bir köprünün çalışmalarının başlangıcını kutlamak için bir tören düzenledi.

Altı yılda tamamlanması planlanan kanalın İstanbul Boğazı üzerindeki nakliye baskısını hafifletmesi bekleniyor.

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projemiz Türkiye'nin dünya ticaretinde etkinliğini artıracak ve Türkiye'yi dünya ekonomik koridorlarında lider konuma getirecek” dedi.

Hükümet, su yolunun amacının, Orta ve Kuzey-Güney koridorlarının kesiştiği noktada bulunan İstanbul'un gemi trafiğini yönetmek olduğunu söyledi. Karaismailoğlu, Türkiye'yi "dünyanın en önemli lojistik merkezi" haline getireceğini iddia etti.

Ayrıca Türkiye Lojistik Master Planı çerçevesinde “detaylı analizler” yapılmıştır.

İstanbul Boğazı'ndan her yıl yaklaşık 43.000 gemi geçiyor ve 2050 yılına kadar trafiğin 78.000'e çıkması bekleniyor.

Muhtemel faydalara rağmen, çevresel kuruluşlar yapılan işten korkuyor ve artan trafik deniz ekosistemine zarar verecek, bölgedeki emisyonları artıracak ve hatta İstanbul'un tatlı su kaynaklarına zarar verecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni su yolunun kargo ve kruvaziyer dahil olmak üzere nakliye trafiğinden elde edilen gelirle karşılanacağını söyledi.

Planlar ilk olarak 10 yıl önce önerildi ve iki büyük nakliye su yolundan biri olan Süveyş Kanalı'nın karaya oturmuş bir mega gemi tarafından engellenmesinden üç ay sonra geldi.

COVID-19 pandemisi tarafından yönlendirilen e-ticaretteki patlama, limanları ve nakliye hatlarını büyük baskı altına aldığından, son aylarda daha fazla konteyner nakliye kapasitesine duyulan ihtiyaç arttı.

Kaynak:https://www.porttechnology.org/

Last updated 3 mins ago

Elon Musk SpaceX ile Kargo Taşımaya Hazırlanıyor

Elon Musk SpaceX ile 
Kargo Taşımaya Hazırlanıyor 

Küresel ticaretin anahtarı lojistikte

Küresel Ticaretin  
Anahtarı Lojistikte 

Togg, CES 2022’de blok zinciri anlaşmasına imza attı

Togg, CES 2022’de blok 
zinciri anlaşmasına imza attı 

Afrika ülkelerinden Hava Kargo Atılımı

Afrika ülkelerinden  
  Hava Kargo Atılımı